Невід’ємною складовою комплексного лікування хімічної залежності є детоксикація організму від наркотиків. В першу чергу вона дозволяє вплинути на фізичну частину хвороби – абстинентний синдром («ломку»), який виникає на фоні відміни наркоманом прийому психоактивних речовин.
Симптоматика абстиненції особливо виражена при відмові від вживання опіатів. В такому випадку детоксикація наркозалежних являється важливою складовою мотивації до подальшої терапії та реабілітації, тому що усувається страх пацієнтів перед виникненням соматовегетативних та психоневрологічних порушень.

Що таке абстиненція (кумар)?

Абстинентний синдром (ломка, синдром відміни) – це фізичні та психоемоційні стани, які відчувають залежні люди при відмові від прийому психоактивних речовин. Їх ступінь і прояви залежать від речовини, яка вживалася систематично. Це може бути при опіумній залежності – ломота в кінцівках, пітливість, сопливість, озноб, діарея, безсоння, водобоязнь, чимось схожі на симптоми грипу. При абстиненції від психотропних наркотиків людина більш схильна до психічних проблем, перепадів настрою, тривозі, порушень сну, неврозів, спалахів агресії і нападів депресивно-пригноблених станів. Є й інші прояви абстиненції, що вимагають інтенсивної медичної допомоги, а іноді і лікування в психіатричній клініці. У будь-якому випадку – це одна з найбільш вагомих підстав для продовження вживання.

Які існують методи лікування?

Вперше зіткнувшись з абстиненцією (синдромом відміни) або з іншими фізичними / психічними наслідками вживання наркотиків, родичі наркомана звертаються до медиків.

Медикаментозний метод (в домашніх умовах, в стаціонарі, амбулаторно) – розрахований на термін від декількох днів до декількох тижнів, в залежності від вживаної речовини. Мета – привести до ладу фізичний стан, зняти хворобливі відчуття, налагодити сон, а також позбавити від наслідків синдрому відміни. Ефективність – мінімальна, так як цей метод є нічим іншим як тимчасовим заміщенням основної речовини прописаними лікарем препаратами, що, в свою чергу, призводить до того, що відбувається повернення до вживання «з новими силами» та ілюзією відсутності систематичного прийому, тобто так званого, «контролю вживання».

«Детокс» – так звана чистка організму, також є медикаментозним лікуванням, із супутньою гемосорбцією (очищенням крові для прискореного виведення токсинів з організму), нібито для гарантованого позбавлення від залишків речовини в крові, кістках і пам’яті. Але, на жаль, це такий же малоефективний метод.

«Підшивка», «Торпедування» – також віднесені до медикаментозного лікування, тому що проводяться виключно медиками, але по суті є малоефективними, так як розраховані на страх можливих наслідків від разового прийому речовини. Цей метод є більш дієвим для алкозалежних, так як вони більш схильні до цього страху, ніж наркозалежні, які вже цей страх подолали, вперше вживши наркотик.

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) – один із найпоширеніших у світі методів лікування опіоїдної залежності. Для ЗПТ використовуються медичні препарати (наркотичні), які видаються під контролем лікарів і служать заміною вуличним наркотикам, від чого і пішла назва терапії.

Найбільш ефективним методом лікування наркоманії, є тривала (не менше 6 місяців) реабілітація.

Є різні види реабілітаційних центрів:

Релігійні – закриті спільноти для тривалого перебування залежних людей (не менше року) в повній ізоляції від соціуму, іноді примусового утримання. Часто вони авторитарно пропагандують радикальний погляд на конкретне релігійне вчення. Пропонують гарантоване «зцілення» за допомогою «переродження».

Трудотерапевтичні – закриті спільноти для тривалого ізольованого перебування залежних людей (не менше року). Програма базується на трудовій діяльності як для самозабезпечення, так і на «благо суспільства». Досить часто має тоталітарну форму устрою, і утримання в таких Центрах носить примусовий характер з елементами насильства за «непослух» у вигляді фізичних чи моральних покарань.

Спортивно-оздоровчі – це центри, які, в основному, орієнтовані на оздоровлення організму і прихильність до спорту. Передбачається, що зміна способу життя і фізичне оздоровлення повинні бути більш привабливими, ніж вживання наркотиків.

Соціально-психологічні – це найбільш результативні програми, так як наголос робиться на психологічну складову захворювання, а не на фізичну, яка є вже наслідком. Співробітниками таких установ, як правило, є дипломовані фахівці – психологи, психотерапевти, соціальні працівники. Найчастіше такі реабілітаційні центри використовують всесвітньо відому програму «12 Кроків», що значно підвищує їх ефективність.

Бувають також змішані форми реабілітаційних центрів. Це – релігійно-трудові, трудотерапевтичні з психологічною складовою (такі як польські центри «МОНАРи», які мають непогані показники). Але їх відмінна риса – це тривала ізоляція без подальшої підтримки. А це досить часто призводить до рецидиву захворювання. Так як в ізоляції доступ до наркотиків обмежений штучно, не формуються навички безпечної поведінки у соціумі.

«Цілителі», «Бабки», «Шамани», «Біоенергетики» – справляють враження самого простого вирішення проблеми, так як це не вимагає особливих витрат (часових, фінансових і фізичних). При цьому найчастіше «гарантується» 100% результат. Ефект від такого лікування практично нульовий.

Основні етапи лікування наркозалежності

Докладніше про види популярних наркотиків – Наркотичні речовини

Реабілітаційний центр «Еволюція»

Ми пропонуємо широкий спектр високоякісних реабілітаційних заходів.

«Що б не сталося вчора, пам’ятай – сьогодні перший день твого нового життя»

Чому обирають нас для лікування від наркоманії

Звертайтесь до Реабілітаційного Центру «Еволюція» у Києві!

Не можна почати життя спочатку, але його можна продовжити по іншому!

Дякую за повідомлення. Його надіслано.
Під час спроби надіслати повідомлення сталася помилка. Будь-ласка спробуйте пізніше.

Ми завжди на зв’язку для Вас, зателефонуй для отримання консультації