Співзалежність — серйозна проблема, яка нині поширена у сім’ях. Вона розвивається на тлі різних видів залежності:

  • харчова;
  • алкогольна;
  • наркотична;
  • ігрова й ін.

Будь-яка залежність призводить до руйнування відносин з оточуючими вас людьми. Для залежної людини характерні суперечливі слова та вчинки, погрози, переконання та інші маніпуляції, внаслідок яких у близьких людей розвивається постійне почуття страху, вини, сорому — тобто, співзалежність.

Джерелом проблеми є не залежний партнер, а психологічні проблеми людини, що позначаються на стосунках. Також необхідно розуміти, що наявність співзалежності посилює інші види залежності.

Співзалежність має ряд яскравих проявів, серед яких тривожність, постійна напруга, втрата самоповаги і інтересу до себе, розрив відносин з близькими та друзями, розпач, а також критика хворого аж до серйозних скандалів.

Найголовнішою проблемою є те, що співзалежний не усвідомлює, що першим кроком до нормального життя має стати саме подолання співзалежності. А для цього людині необхідно ретельно розібратися з власними внутрішніми проблемами і опрацювати їх, переглянути відносини із собою, а також навчитися розуміти свої потреби. Розвиток ряду якостей дозволяє легко та швидко впоратися з проблемою:

  • відкритість;
  • самостійність;
  • узгодженість принципів, думок і дій.

Етапи подолання співзалежності

Боротьба з цією проблемою потребує роботи і часу. Оскільки людині необхідно кардинально змінити себе, потрібно пройти наступні етапи:

  1. Утримання. Перше, що потрібно зробити, — перевести фокус уваги з хворого на себе. Будь-які вчинки мають базуватися на особистих бажаннях, прагненнях, принципах та інтересах. Важливо не боятися не догодити партнеру й набратись сміливості.
  2. Усвідомлення. Визнання проблеми — важливий крок до її вирішення. Людині необхідно усвідомити свої справжні бажання, потребу підтримки та емоційної близькості.
  3. Прийняття. Зрілість людини полягає в тому, щоб прийняти себе з усіма своїми перевагами та недоліками. Не треба намагатися змінити себе. Саме прийняття дозволяє відкрити шлях до подальшого розвитку та самореалізації.
  4. Дія. Цей етап дозволить закріпити усі попередні. Людина повинна бути готова брати на себе відповідальність та іноді іти на ризик. Навчившись виходити із зони комфорту, ви краще впізнаєте себе і станете впевненіше на шляху до свого щастя.

Це — основні етапи, які передбачають роботу над собою щодо подолання співзалежності. Надати професійну підтримку у боротьбі із співзалежністю та повернути собі нормальне здорове життя вам допоможуть у нашому реабілітаційному центрі.